2016 CAMEX Games : MEET RECAP

Congratulations to Team Members Luis Bucaro and Mr. Carlos Vasquez , they competed for their countries, Guatemala and Honduras respectively at the CAMEX 2016 Swimming Championships held in Panama. CAMEX is an age-group competition championships featuring teams from Central America and Mexico. It is held biennially in even years and is organized by CCCAN: the Central American and Caribbean Swimming Confederation.

Both swimmers swam exceptionally well with Luis qualifying for 4 finals and Carlos qualifying for 2 finals.

IMG_4040

Luis captured 7 medals including a Guatemalan Juvenile B National Record in the 200 free (2:00.53) in one of 3 GOLD medal swims.

IMG_4782

Carlos dropped an amazing 15 seconds during the meet in his events.

 

Amazing Job gentleman!!!

 

IMG_3716IMG_3694 IMG_3700 IMG_3703 IMG_3941 IMG_4027 IMG_4432

 

TS Aquatics Proud!!

2016 Jesse Vassallo Invitational – MEET RECAP

Amazing Weekend !! Swimmers participating had great swims, with numerous personal bests(PBs). Great Job to ALL swimmers.

JUNIOR OLYMPIC CUTS

  • Hartley Pitters-Hinds
  • Camryn Meyer

EVENT WINNERS

  • Juan Zapata(200 IM)
  • Emme Ham(100 Br )
  • Alex Meyer(100 Fr)
  • Lalainie Bannister (50 Ba,100 Ba, 50 Fr,100 Fr)
  • Abigail Fossas(100 Ba)

HIGH POINT  (HERE)

  • Hartley Pitters – Hindas : 9th( 10 & Under Girls)
  • Lalainie Bannister: 1st( 11-12 Girls)
  • Abi Fossas : 2nd(Open Girls)
  • Luis Bucaro: 2nd(Open Boys)
  • Drai Cassidy: 8th(Open Boys)

MEET RESULTS – TS Aquatics

14 and UNDER (HERE)

15 and OVER (HERE)

DSC_0942 DSC_0969 DSC_0989 DSC_0991 DSC_0997 DSC_1003 DSC_1005 DSC_1010 DSC_1015 DSC_1020 DSC_1024 DSC_1025 DSC_1030 DSC_1033 DSC_1042 DSC_1045 DSC_1050 DSC_1058 DSC_1060 DSC_1065 DSC_1070 DSC_1074 DSC_1090 DSC_1093 DSC_1095 DSC_1101 DSC_1106 DSC_1111 DSC_1112 DSC_1115 DSC_1126 DSC_1133 DSC_1141 DSC_1151 DSC_1156 DSC_1163 DSC_1176 DSC_1182 DSC_1190 DSC_1210

2016 SUNRISE IMR – MEET RECAP(Season Starter)

TS Aquatics season opener was a success!! Swimmers participating had great early season swims, with numerous personal bests(PB).

Congratulations to the following Swimmers:

Junior Olympic Cuts

  • Hartley Pitters-Hinds
  • Daniel Escobar
  • Emme Ham
  • Camryn Meyer
  • Alexander Meyer

Event Winners

  • Diego Machado(400 fr -15)
  • Drai Cassidy(400 Fr – 16)
  • Juan Zapata(400 IM,100 Ba – 15)
  • Daniel Escobar(100 fly, 100 Ba,200 IM -14)
  • Diego Machado(100 fly,200 IM-15)
  • Emme Ham(100 Br -14)
  • Alex Meyer(100 Br-13)
  • Camryn Meyer(50Br,100 Fr -9)
  • Hartley – Pitters Hinds (50 Ba – 10)
  • Lalainie Bannister (50 Ba -12)
  • Abigail Fossas(200Fr, 200 IM -16)

IMR Winners(9!!!)

  • Camyrn Meyer( 9 & Unders Girls)
  • Lalainie Bannister(12 Girls)
  • Rachel Lea(16 Girls)
  • Alex Meyer ( 13 Boys)
  • Daniel Escobar(14 Boys)
  • Diego Machado (15 Boys)
  • Diego Avellaneda (15 Boys)
  • Juan Zapata (15 Boys)
  • Drai Cassidy (16 Boys)

IMG-20160501-WA0004 DSC_0208 DSC_0222 DSC_0223 DSC_0235 DSC_0245 DSC_0249 DSC_0252 DSC_0253 DSC_0255 DSC_0532 DSC_0536 DSC_0260 DSC_0263 DSC_0264 DSC_0268 DSC_0271 DSC_0469 DSC_0470 DSC_0453 DSC_0454 DSC_0284 DSC_0374DSC_0223

2016 FGC Broward Spring Sprint Developmental Hexalthon MEET RECAP

Great Meet!!

Fanastic job by all the parent commitees that helps setup, play music, time, do awards and help run the meet. We could not be any prouder of our first two(2) day at our facility.

Congratulations to all swimmers for an amazing meet. Alot of best times to enter into the LCM season. We are poised to have an  amazing summer LCM season !!WOW!! We are very proud of each and everyone of you that swam.

 

DSC_0197 Version 2 DSC_0065 DSC_0070 DSC_0074 DSC_0076 DSC_0079

 

FULL MEET RESULTS HERE

2016 T2 NAPLES OPEN – SCY/LCM (MEET RESULTS RECAP)

Congratulations to all swimmers who attended the 2016 T2 NAPLES OPEN – SCY/LCM in Naples,FL. All swimmers attended had at least one best with most having multiple best times. We would like to thank the T2 AquaticsTeam Staff for an amazing meet and our parents for being patient on this journey with us.  Great JOB to all  swimmers from your Coaching Staff !! We are very proud of all of you.

 EVENT WINNERS/FINALISTS

Diego Avellanada

1000 FR(4th)

Lalainie Bannister

200 BA(3rd),100 FR(2nd),200 IM(3rd), 100 IM (Event Winner = 1:06.69),50 BA(Event Winner = 30.16)

Andrea Bucaro

200 FR(6th),100 BA(14th),50 FR(13th)

Luis Bucaro

100 FL(3rd), 200IM(2nd),100BA(2nd),200Br(3rd),50FR(2nd)

Marcela Bucaro

50 BR(3rd),100 BR(Event Winner = 1:36.32),100 FR(3rd),50 FL(2nd),100IM(4th)

Francisco Cantu

100 BR(7th)/200 BR (8th)

Drai Cassidy

  200 FR (7th)/200 FR (7th)

Tristan Celestin

 100 BR(12th)

Isabella Comunale

1000 FR(9th),500 FR(14th),200 FR(15th)

Jorge Depassier

200 FR(5th),200IM(4th),200 BR(3rd),50 FR(6th),100 FR(Event Winner = 54.17 LCM)

Daniel Escobar

100 BR(7th),200 FR(7th),200IM(7th),50 FR(7th),100 BA(4th),500 BR(6th)

Abigail Fossas

100 BR(13th), 200IM(9th), 200 FR(9th), 50 FR(11th), 100 BA(7th)  

Luis Freire

100 FLY(15th), 50 FR (16th)

Diego Machado

50 FR(Event Winner = 23.35),100 FR(Event Winner = 58.89 LCM)/100 FLY(Event Winner = 1:00.51 LCM) 500 FR(Event Winner = 4:54.12),200 FLY(4th),200IM(3rd)

Kearn Kurbanali

200 FR (15th), 50 FR(12th),100 BA(11th)

Jayden Geathers

50 BR(7th),100 FR(7th),50 BA(8th),50 FLY(7th),100 BR(5th)

An Alysse McComie-Waterman

25 FR(8th)

Sebastian Perdomo

100 BR (8th)

Hartley Pitters-Hinds

100FR(6th), 50 BA(5th)

Carlos Vasquez

100 BA(15th), 200 BA(10th), 200 FLY(8th)

Juan Zapata

100 FLY(2nd), 200IM(Event Winner = 2:18.27 LCM), 50 FR(4th), 200 BR(Event Winner = 2:21.16), 100 BA(Event Winner = 58.09)

download_20160119_104955

download_20160119_105031

IMG-20160117-WA0001 IMG-20160117-WA0002 IMG-20160117-WA0003

IMG-20160116-WA0004

IMG-20160116-WA0011

2015 GULLIVER FALL OPEN @ Gulliver Prep MEET RECAP

download_20151101_173114  IMG_7700IMG_7699IMG_7528 IMG_7701IMG_7510

Great Meet!! Thank you to all swimmers and parents. Alot of best times already which leaves us poised to have another amazing fall season!! We are very proud of each and everyone of you that swam . Thank you also to Gulliver for running a great meet!

SWIMS OF THE MEET

Lalanie Bannister (200 BA, 50 FR(26.14!!), 100 FL, 100 BR,100 FR)

Luis Bucaro (100 FR, 100 BR, 100 BA (58.33!!)

Steven Grady ( 100 FR(1:01.0!!), 100 BA,)

Diego Machado(200BA,100FL,100FR(49.91!!),100BA)

Marty Grady (200 BR, 100 FR (55.32!!)

Carlos Vasquez(200 BA,400 IM(4:35.79!!),100 BA, 100 FR)